2020. augusztus hónap bejegyzései

A KÓTA állásfoglalása a nem hivatásos kórusok számára – 2020. szeptember

A COVID-19 második hulláma a nyár végén elérte Magyarországot is. A statisztikát tekintve azt láthatjuk, hogy növekvő számban vannak megbetegedések, de a járvány kezelését kézben tartja az egészségügy.
A professzionális zenei együttesek munkája elindult augusztusban, és eddig nem tudunk róla, hogy bárhol drámai gócpontok alakultak volna ki. A nem hivatásos együttesek (kamarazenekarok, kórusok, népzenei együttesek) közül már sokan elkezdték a munkát. Bár a közösségi lét, és ezen belül különösen az éneklés nem veszélytelen, mégis azt gondoljuk, hogy a járványügyi megelőző szabályok szigorú betartásával óvatosan elindulhat a mi munkánk is. Lehetőség szerint próbáljuk megtartani a következő óvó intézkedéseket:

  • A próbára maszkban érkezzenek az énekesek. Ezt éneklés közben nem kötelező hordani.
  • Ha van rá lehetőség, minél nagyobb teremben próbáljunk és gyakran szellőztessünk.
  • Az énekesek a terem adta lehetőségeket kihasználva minél távolabb üljenek egymástól.
  • Belépés előtt legyen kézfertőtlenítés.
  • A teremben a felületeket (széket, kottaállványt) fertőtlenítővel töröljük át.
  • Mellőzzük az ölelést, puszit, és minden érintkezést.
  • Aki nem tökéletesen egészséges, az maradjon otthon.

Tovább a folytatáshoz

A Cantemus online rekordkísérlet végeredménye

Az egy hónappal ezelőtt meghirdetett és elindított „Cantemus online rekordkísérlet” kezdeményezés szép sikerrel zárult. Az egyénileg vagy csoportosan készített szelfivideókat, melyben a Szörényi-Bródy: István a király rockopera záródallamát, a „Felkelt a napunk” dallamot énekelhették a bátor jelentkezők, végül 7336 énekes küldte be szerte a világból, egészen pontosan 47 országból keresték fel a projekt weboldalát, a felkeltanapunk.hu-t.

Az elkészült mozaikvideó ide kattintva tekinthető meg.

Tovább a folytatáshoz

Eősze László (1923-2020)

Életének 97. évében elhunyt Eősze László Erkel-díjas zenetudós, zongoraművész, zenei író, a magyar zeneműkiadás 20. századi történetének egyik meghatározó alakja. Nemzetközi zenetudományi rangját – Kodályról szóló munkássága mellett – Wagnerről és Verdiről szóló könyvei, tanulmányai alapozták meg.


„El kellene oszlatni azt a tévhitet, hogy a zene csak pihentet-szórakoztat, vagyis kikapcsolódást nyújt. Elvégre Mozart vagy Schubert sem azért élt és alkotott, hogy ma Andaxin helyett vegyük igénybe szolgálatait. Nem, a zene több ennél: mint minden igaz művészet, felemel és megrendít, tágítja horizontunkat és gazdagítja egyéniségünket” – vallotta.

MMA_118_Eoszelaszlo-hpr-093721.jpgEősze László (1923–2020) (Fotó/Forrás: Lugosi Lugo László / MMA)

Tovább a folytatáshoz

Himnusz-történetek

Teljessé vált és befejeződött a január 22-én indult 12 részes Himnusz-blogsorozat a Papageno oldalán. A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarával, az István Király Operakórussal és a Gyulai Erkel Ferenc Vegyeskarral közös felvételeket Becze Szilvia narrációja és Gombos László zenetörténész – zenetudós kísérőszövegei tették teljes egésszé.

A sorozat darabjai a Papageno oldalán ide kattintva tekinthetőek meg.